Svoboda: Chci zabránit zvýšení byrokracie

28.6.2023
Svoboda: Chci zabránit zvýšení byrokracie
Pracovní trh si vážně nezaslouží další byrokracii a už vůbec ne omezování jeho pružnosti. Proto jsem dnes předložil pozměňovací návrh k zákoníku práce od Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Ministerstvo se muselo popasovat s evropskými směrnicemi, navíc hoří termíny a kvůli laxnosti předchozí vlády nám hrozí pokuty. Jsem proto rád, že se to aspoň řeší.
Stávající znění novely bohužel z mého pohledu více svazuje pracovní trh. V důsledku to znamená nárůst byrokracie i výdajů, snížení flexibility a konkurenceschopnosti. Protože v mém okolí o takové změny nestojí dohodáři, zaměstnanci ani zaměstnavatelé, navrhuji změny, které by zabránily největším problémům.
Pavel Svoboda - novela zákoníku práce
Například se řeší dovolené, na které by nově měli mít nárok dohodáři. Myslím si, že to je nesmysl a snažil jsem se s kolegy dohodnout kompromis. Například aby zaměstnavatelé nemuseli nevybranou dovolenou proplácet, což by zvýšilo i výdaje státu.
Chci proto, aby se tohle zjednodušilo a zpřehlednilo. Proto jsem předložil pozměňovací návrh, aby ti, kteří mají jen jednu dohodu, byli od toho dovolenkového papírování osvobozeni. Ideální by bylo sladit plány v připravovaném ozdravném balíčku vlády, který má také platit od příštího roku. Bylo by to jasné, přehledné a netrestali bychom dohodáře i jejich zaměstnavatele dalšími papíry.

Pavel Svoboda