Poslanecké zápisky z cesty s ministrem zemědělství

4.10.2023
Poslanecké zápisky z cesty s ministrem zemědělství

Cestujeme po kraji. Děláme to tak od voleb, protože chceme vědět, co v Pardubickém kraji děje a přiznám se, že každý z našich výjezdů mě vždycky něčím překvapí. 

Cesta s ministrem zemědělství Markem Výborným pro mě byla trošku úkrokem od mého běžného zaměření na kulturu, ale jsem za to moc rád. Jinak bych se asi nedozvěděl, že Zemědělské družstvo Litomyšl vybudovalo vůbec první biometanovou stanici z kravina v ČR. Ta vyrobí bioplyn, poté ho zbaví vody, síry a vyčistí na hodnoty zemního plynu. Následně plyn může rovnou poslat do přenosové soustavy a ke konečnému zákazníkovi.

whatsapp-image-2023-10-04-at-10-22-13

Když se dnes skloňují ceny energií a surovin na každém kroku, je to rozhodně jedna z cest, které bychom měli více zkoumat a podporovat. Biometanové stanice nám mohou v krizi opravdu pomoci, jen stát musí lépe nastavit pravidla distribuce a podpořit a usnadnit jejich připojování do soustavy. Doufám, že s tím pohneme!

whatsapp-image-2023-10-03-at-09-27-43

Vánočního kapra nemusíte mít jen z Třeboně, i u nás v Pardubickém kraji se daří rybářství. S ministrem zemědělství Markem Výborným jsme vyrazili na naše pravidelné cesty po kraji a jednou ze zastávek bylo i Rybářství Litomyšl.

Hospodaří na více než dvou stovkách rybníků v okolí a do prodeje z něj jde na 600 tun kaprů každý rok. Zaujalo mě, že se podnik hodně snaží podílet se na revitalizaci krajiny a ochraně životního prostředí v okolí. Zemědělství by nemělo zemi drancovat a evidentně tak podnikat jde.

whatsapp-image-2023-10-03-at-09-58-29Rodina Machů za sebou má docela pohnutou historii.

Dnešní úspěšní podnikatelé a chovatelé drůbeže se svému povolání začali věnovat už za první republiky. Komunistický režim ale Jiřího Macha označil za kulaka a uvěznil ho.

Porevolučním generacím se ale podařilo navázat a rodina se produkcí jednodenních kuřat a násadových vajec zabývá dál. A je potřeba říct, že se jí velmi daří! Hodně sází na moderní zázemí, inovace, celý proces líhnutí probíhá v zrekonstruovaném historickém komplexu z roku 1660 v Litomyšli. Jedná se přitom o největší a nejmodernější líheň ve střední Evropě.

Udržování rodinných tradic a zároveň snaha o to držet krok s dobou na mě velmi zapůsobily, děkuji Richardu Machovi za provedení závodem na naší cestě Pardubickým krajem s ministrem zemědělství Markem Výborným. Držím palce!

Pavel Svoboda, poslanec