Poslanecké zápisky z cest po Pardubickém kraji

15.6.2022

Sliboval jsem, že z kraje po volbách nezmizíme. A my sliby plníme, takže kdykoli to jde, jezdíme s poslanci Markem Výborným, Davidem Šimkem a Karlem do všech koutů našeho kraje a zajímáme se, co se kde děje, co se u nás skutečně řeší. A ani k tomu nepotřebujeme obytňák.

Poslanecké zápisky z cest po Pardubickém kraji

Sliboval jsem, že z kraje po volbách nezmizíme. A my sliby plníme, takže kdykoli to jde, jezdíme s poslanci Markem Výborným, Davidem Šimkem a Karlem Haasem do všech koutů našeho kraje a zajímáme se, co se kde děje, co se u nás skutečně řeší. A ani k tomu nepotřebujeme obytňák.

Červnové cesty jsme odstartovali ve firmě DAKO-CZ, a.s. Třemošnice, což je výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla s mnohaletou tradicí a hlavně skvělým výrobním ředitelem Stanislavem Pometlem. Jde o příklad úspěšné firmy - daří se jí, roste 25 % ročně, kupuje další závody a rozšiřuje výrobu, expanduje až do Indie. Co firmu ale velmi trápí a kde by ocenila zásah státu nebo EU, je prudký růst energií. Dále ji chybí lidé, strojaři. Spolupracuje sice s místní střední školou technickou, kam dodává vyřazené stroje, zaměstnává studenty na praxi, přesto to nestačí a kvalifikovaných pracovníků je stále nedostatek. Věřím, že podnikatele nezklameme, současná vláda totiž chápe, že stát musí umožňovat firmám růst.

DAKO.cz

 Na další cestě jsme s kolegy poslanci navštívili Cemex, cementárnu v Prachovicích, která také zpracovává odpad. Moderně, bezemisně, zpracuje až 70 tisíc tun odpadu ročně. Z toho navíc dokáže vyrobit alternativní palivo, které pokrývá spotřebu výroby cementu z 80 procent. Je to docela zajímavý příklad, jak se dá fungovat. V roce 2030 nás totiž všechny čeká docela velká revoluce v nakládání s odpady. Přestane se totiž skládkovat. Jsem rád, že jsou ve sněmovně lidé jako David Šimek, starosta Svitav, který se životnímu prostředí věnuje i ve výboru a se zájmem jsem si v cementárně poslechl složitost tohoto problému. Klíčová je stabilní podpora recyklace – zkrátka ty nepředstavitelné objemy a tuny odpadu je nutné maximálně využít. A zajímavost – odpad se zde zpracovává při teplotě až 1400 stupňů celsia!

Cemex

Sám jsem prošel konzervatoří, hodně mě ale zajímá, jak fungují další střední odborné školy v našem kraji. Byl jsem proto moc rád, že jsem se mohl podívat na Střední odbornou školu a Střední učiliště technické v Třemošnici. Paní ředitelka Jana Sýkorová, je rázná žena na svém místě. Při návštěvě školy nám ukázala nově vybavenou počítačovou učebnu a nově zrekonstruované dílny o ploše přes 1100m2, napěchované soustruhy, bruskami, vrtačkami i moderními CNC stroji. Přestože řeší také kupu problémů, dělají vše proto, aby vychovali kvalitní řemeslníky.

Střední odborná škola v Třemošnici

Byl jsem se podívat na pardubickém krajském ředitelství hasičů. Zajímavý byl hlavně rozhovor s ředitelem krajských hasičů plukovníkem Alešem Černohorským, který měl v kanceláři tohoto krásného psa! Diskuse byla nejen nad financemi a legislativou. Podobně jako v kultuře je i tady problémem fiskální neboli kalendářní rok a s tím spojená nutnost utratit nebo vrátit přidělené peníze. I díky dotacím z EU se ale daří obnovovat zásahovou techniku. V červnu se slavnostně otevře nová hasičská stanice v Žamberku, a kvůli výstavbě dálnice D35 už se chystá nová stavba také ve Svitavách.  Věděli jste třeba, že sbor by rád nabral řadu nových hasičů, ale nedaří se to? Tak do toho, třeba máte šanci! Největší šanci mají sportovci a fyzicky zdatní jedinci. Moc děkuji všem hasičům za jejich práci. Jsou skvělí.

ředitelství krajských hasičů

tým Pavla Svobody